Q5XKULAF3000-Q8
DigiKey Part Number
2170-Q5XKULAF3000-Q8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q5XKULAF3000-Q8
Description
SENSOR, LASER, 3000MM, PNP/NPN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Proximity, Background Suppression Optical Sensor 3.740" ~ 118.110" (95mm ~ 3m) Analog, NPN/PNP
EDA/CAD Models
Q5XKULAF3000-Q8 Models
Category
Response Time
500µs
Output Configuration
Analog, NPN/PNP
Series
Light Source
Red Laser Diode (650nm)
Adjustment Type
Adjustable
Sensing Distance
3.740" ~ 118.110" (95mm ~ 3m)
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Supply
12V ~ 30V