KG3-40A00 24
DigiKey Part Number
5015-KG3-40A0024-ND
Manufacturer
Benedict GmbH
Manufacturer Product Number
KG3-40A00 24
Description
CONTACTOR 40A 3P 24VDC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Coil Voltage
24VDC
Manufacturer
Benedict GmbH
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Series
Contact Rating (Current)
40 A
Packaging
Retail Package
Switching Voltage
600V, 690V
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C