KG3-10A10 24
DigiKey Part Number
5015-KG3-10A1024-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KG3-10A10 24
Description
CONTACTOR 10A N/O AUX 24VDC COIL
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 10 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
B&J-USA Inc.
Contact Rating (Current)
10 A
Series
Switching Voltage
600V, 690V
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Coil Voltage
24VDC