TPSC476K016R0350
DigiKey Part Number
478-1773-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-1773-1-ND - Cut Tape (CT)
478-1773-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSC476K016R0350
Description
CAP TANT 47UF 10% 16V 2312
Detailed Description
47 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 2312 (6032 Metric) 350mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSC476K016R0350 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
350mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
16 V