NOSD477M002R0100
DigiKey Part Number
478-3228-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3228-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NOSD477M002R0100
Description
CAP NIOB OXI 470UF 20% 2.5V 2917
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Niobium Oxide Capacitor 2.5 V 2917 (7343 Metric) 100 mOhms
Mounting Type
Surface Mount
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Series
Manufacturer Size Code
D
Packaging
Tape & Reel (TR)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Part Status
Active
Features
Low ESR
Capacitance
470 µF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2917 (7343 Metric)
Voltage - Rated
2.5 V
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 mOhms