A-TB508-T923 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB508-T923 is not available
A-TB508-T923
DigiKey Part Number
A-TB508-T923-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB508-T923
Description
TERM BLK 23P TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
23 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.200" (5.08mm) Board Edge, Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB508-T923 Models
Mounting Type
Board Edge, Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
23
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.36 Nm (3.2 Lb-In)
Current
15 A
Screw Thread
M2.6
Voltage
300 V