AVD50B-48S12B-6L
DigiKey Part Number
AVD50B-48S12B-6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVD50B-48S12B-6L
Description
DC DC CONVERTER 12V 50W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.17A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
50 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
93%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.47" H (33.0mm x 22.9mm x 12.0mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Current - Output (Max)
4.17A