SBS75XBLK
DigiKey Part Number
2243-SBS75XBLK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBS75XBLK
Description
CONN HSG 6POS BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Blade Type Power Housing Connector Non-Gendered Black
Category
Color
Black
Series
Stacking Direction
Side to Side
Voltage Rating
600 V
Current Rating (Amps)
75 A
Number of Positions
6
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C