SBS50BLU#6
DigiKey Part Number
2243-SBS50BLU#6-KIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBS50BLU#6
Description
CONN PLUG 2POS IN-LINE CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Non-Gendered Connector Crimp Free Hanging (In-Line)
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Anderson Power Products, Inc.
Wire Gauge
6 AWG
Series
Color
Blue
Packaging
Bulk
Fastening Type
Spring Retention
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Connector Style
2 Poles
Contact Finish
Silver
Connector Type
Non-Gendered
Voltage Rating
600 V
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
50 A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Material - Insulation
Polycarbonate (PC)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 25
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Non-Cancelable/Non-Returnable
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Kit Contents
Part NumberDescriptionQuantity
1339G2-BKTERM BLADE NON-GEND 6AWG SILVER2
SBS50BLU-BKCONN HSG 2POS BLUE1