LT6656BIDC-1.25#TRPBF
DigiKey Part Number
LT6656BIDC-1.25#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6656BIDC-1.25#TRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.2% 6DFN
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.25V V ±0.2% 5 mA 6-DFN (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT6656BIDC-1.25#TRPBF Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
30ppmp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Noise - 10Hz to 10kHz
50µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Input
2.2V ~ 18V
Part Status
Active
Current - Supply
1.5µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.25V
Package / Case
6-WFDFN Exposed Pad
Current - Output
5 mA
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Tolerance
±0.2%
Base Product Number
Temperature Coefficient
20ppm/°C