LT6654BHS6-4.096#WTRPBF
DigiKey Part Number
161-LT6654BHS6-4.096#WTRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT6654BHS6-4.096#WTRPBF
Description
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.1% 10 mA TSOT-23-6
Category
Noise - 10Hz to 10kHz
2ppmrms
Voltage - Input
4.596V ~ 36V
Current - Supply
600µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Reference Type
Series
Grade
Automotive
Output Type
Fixed
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Current - Output
10 mA
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Tolerance
±0.1%
Supplier Device Package
TSOT-23-6
Temperature Coefficient
20ppm/°C
Base Product Number
Noise - 0.1Hz to 10Hz