LT1460JCS3-2.5#TRMPBF | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LT1460JCS3-2.5#TRMPBF |
Description | IC VREF SERIES 0.4% SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.4% 40 mA SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LT1460JCS3-2.5#TRMPBF Models |
Category | Noise - 0.1Hz to 10Hz 4ppmp-p |
Manufacturer Analog Devices Inc. | Noise - 10Hz to 10kHz 4ppmrms |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Input 3.4V ~ 20V |
Part Status Active | Current - Supply 175µA |
Reference Type Series | Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA) |
Output Type Fixed | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V | Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
Current - Output 40 mA | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Tolerance ±0.4% | Base Product Number |
Temperature Coefficient 20ppm/°C |