ADP1740ACPZ-1.8-R7
DigiKey Part Number
505-ADP1740ACPZ-1.8-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP1740ACPZ-1.8-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP1740ACPZ-1.8-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1740ACPZ-1.8-R7
Description
IC REG LINEAR 1.8V 2A 16-LFCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2A 16-LFCSP (4x4)
EDA/CAD Models
ADP1740ACPZ-1.8-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
800 µA
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.8 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
Voltage - Input (Max)
3.6V
Package / Case
16-WQFN Exposed Pad, CSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
16-LFCSP (4x4)
Voltage Dropout (Max)
0.28V @ 2A