QSH8618-96-55-700
DigiKey Part Number
175-QSH8618-96-55-700-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QSH8618-96-55-700
Description
STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 2.56V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 34 200.0 Step 5.5 A 2.56VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QSH8618-96-55-700 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Size / Dimension
Square - 3.380" x 3.380" (85.85mm x 85.85mm)
Mfr
NEMA Frame Size
Series
Diameter - Shaft
0.500" (12.70mm)
Packaging
Box
Length - Shaft and Bearing
1.310" (33.27mm)
Part Status
Active
Mounting Hole Spacing
2.740" (69.60mm)
Type
Hybrid
Termination Style
Wire Leads
Coil Type
Bipolar
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Voltage - Rated
2.56VDC
Coil Resistance
0.45 Ohms
Current Rating (Amps)
5.5 A
Features
Flatted Shaft
Steps per Revolution
200.0
Rotor Inertia
2700gcm²
Step Angle
1.8°
Approval Agency
CE
Accuracy
±5%