MAX8891EXK33+T
DigiKey Part Number
175-MAX8891EXK33+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX8891EXK33+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX8891EXK33+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8891EXK33+T
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA SC-70-6
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-70-6
EDA/CAD Models
MAX8891EXK33+T Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
65dB (10kHz)
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SC-70-6
Voltage Dropout (Max)
0.12V @ 120mA (Typ)