MAX8881EUT18+T
DigiKey Part Number
MAX8881EUT18+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX8881EUT18+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX8881EUT18+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8881EUT18+T
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT-6
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA SOT-23-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX8881EUT18+T Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
SOT-23-6
Voltage - Input (Max)
12V
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 50mA