MAX8867EZK36+T
DigiKey Part Number
MAX8867EZK36+T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX8867EZK36+T
Description
IC REG LIN 3.6V 150MA TSOT-23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA TSOT-23-5
EDA/CAD Models
MAX8867EZK36+T Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
100 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
63dB (10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.6V
Supplier Device Package
TSOT-23-5
Voltage Dropout (Max)
0.165V @ 150mA (Typ)