MAX6126B41+
DigiKey Part Number
MAX6126B41+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6126B41+
Description
IC VREF SERIES 0.1% 8UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.1% 10 mA 8-uMAX/uSOP
EDA/CAD Models
MAX6126B41+ Models
Category
Temperature Coefficient
7ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.4µVp-p
Packaging
Tube
Voltage - Input
4.3V ~ 12.6V
Part Status
Active
Current - Supply
725µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-uMAX/uSOP
Tolerance
±0.1%