MAX6126AASA41+
DigiKey Part Number
MAX6126AASA41+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6126AASA41+
Description
IC VREF SERIES 0.02% 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 4.096V V ±0.02% 10 mA 8-SOIC
EDA/CAD Models
MAX6126AASA41+ Models
Category
Temperature Coefficient
3ppm/°C
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 0.1Hz to 10Hz
2.4µVp-p
Packaging
Tube
Voltage - Input
4.3V ~ 12.6V
Part Status
Active
Current - Supply
725µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
4.096V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
8-SOIC
Tolerance
±0.02%