MAX6035BAUR25+T
DigiKey Part Number
MAX6035BAUR25+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
MAX6035BAUR25+TCT-ND - Cut Tape (CT)
MAX6035BAUR25+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6035BAUR25+T
Description
IC VREF SERIES 0.5% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 10 mA SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6035BAUR25+T Models
Category
Noise - 0.1Hz to 10Hz
21µVp-p
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Noise - 10Hz to 10kHz
20µVrms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Input
4.4V ~ 33V
Part Status
Active
Current - Supply
95µA
Reference Type
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Output
10 mA
Supplier Device Package
SOT-23-3
Tolerance
±0.5%
Base Product Number
Temperature Coefficient
75ppm/°C