MAX1928EUB15+
DigiKey Part Number
MAX1928EUB15+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX1928EUB15+
Description
IC REG BUCK 1.5V 800MA 10UMAX
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
EDA/CAD Models
MAX1928EUB15+ Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Active
Frequency - Switching
800kHz ~ 1.2MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-uMAX/uSOP
Voltage - Input (Min)
2.6V