MAX15004AAUE/V+
DigiKey Part Number
MAX15004AAUE/V+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX15004AAUE/V+
Description
IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX15004AAUE/V+ Models
Category
Duty Cycle (Max)
50%
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Synchronous Rectifier
No
Packaging
Tube
Clock Sync
Yes
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable, Frequency Control, Soft Start
Output Type
Transistor Driver
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Function
Step-Up, Step-Up/Step-Down
Grade
Automotive
Output Configuration
Positive, Isolation Capable
Qualification
AEC-Q100
Topology
Boost, Flyback, SEPIC
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
Output Phases
1
Supplier Device Package
16-TSSOP-EP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 40V
Base Product Number
Frequency - Switching
15kHz ~ 500kHz