MAX14803CCM+
DigiKey Part Number
MAX14803CCM+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX14803CCM+
Description
IC SW SPST-NOX16 48OHM 48LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Circuit IC Switch 1:1 48Ohm 48-LQFP (7x7)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX14803CCM+ Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
3.5µs, 3.5µs
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
-3db Bandwidth
20MHz
Packaging
Tray
Charge Injection
820pC
Part Status
Active
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
11pF
Switch Circuit
SPST - NO
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
2µA
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Crosstalk
-80dB @ 5MHz
Number of Circuits
16
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
On-State Resistance (Max)
48Ohm
Mounting Type
Surface Mount
Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
2.4Ohm
Package / Case
48-LQFP
Voltage - Supply, Single (V+)
40V ~ 250V
Supplier Device Package
48-LQFP (7x7)
Voltage - Supply, Dual (V±)
±160V