DS1804U-050+
DigiKey Part Number
DS1804U-050+-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS1804U-050+
Description
IC DIG POT 50K 8-UMAX/USOP
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 100 Taps Up/Down (U/D, INC, CS) Interface 8-uMAX/uSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DS1804U-050+ Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Tolerance
±20%
Part Status
Active
Temperature Coefficient (Typ)
750ppm/°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Surface Mount
Taper
Linear
Supplier Device Package
8-uMAX/uSOP
Configuration
Potentiometer
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C