LY Q396-P1Q2-36-0-10-R18
DigiKey Part Number
475-LYQ396-P1Q2-36TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LYQ396-P1Q2-36CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LYQ396-P1Q2-36DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY Q396-P1Q2-36-0-10-R18
Description
LED YELLOW DIFFUSED SMD
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Flat Leads
Category
Lens Size
1.00mm x 0.80mm
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Series
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
150°, 120°
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Lens Color
White
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Transparency
Diffused
Height (Max)
0.40mm