LS T67F.01-U2AB-1-3A4B-20-R18
DigiKey Part Number
475-LST67F.01-U2AB-1-3A4B-20-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LST67F.01-U2AB-1-3A4B-20-R18CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LST67F.01-U2AB-1-3A4B-20-R18DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LS T67F.01-U2AB-1-3A4B-20-R18
Description
LED RED CLEAR 2PLCC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 633nm LED Indication - Discrete 2.05V 2-PLCC
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
645nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-PLCC
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
3.20mm L x 1.30mm W
Lens Style
Round with Flat Top
Height (Max)
2.10mm
Lens Size
2.40mm Dia