GW JTLMS1.EM-GWH4-XX52-1-60-R33
DigiKey Part Number
475-GWJTLMS1.EM-GWH4-XX52-1-60-R33TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-GWJTLMS1.EM-GWH4-XX52-1-60-R33CT-ND - Cut Tape (CT)
475-GWJTLMS1.EM-GWH4-XX52-1-60-R33DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED DURIS E2835 WHITE 5700K 2835
Detailed Description
LED Lighting DURIS® E 2835 White, Cool 5700K 2.95V 60mA 120° 1113 (2835 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
150mA
Package / Case
1113 (2835 Metric)
Color
Supplier Device Package
2835
CCT (K)
5700K
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
31lm (27lm ~ 35lm)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
25°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V