T3300001U
DigiKey Part Number
361-1045-ND
Manufacturer
Amphenol Tuchel Industrial
Manufacturer Product Number
T3300001U
Description
CONN PLUG MALE 4P SILV SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Die Cast
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Silver
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP40
Number of Positions
4
Features
Strain Relief
Shell Size - Insert
M16-4
Shielding
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps)
5A
Termination
Solder Cup
Voltage Rating
300V
Fastening Type
Threaded
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C