P52-50-A-2B-P-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-P52-50-A-2B-P-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P52-50-A-2B-P-4.5V-000-000
Detailed Description
Pressure Sensor 50PSI (344.74kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder, Threaded
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C