P52-1500-S-2A-D-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-P52-1500-S-2A-D-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P52-1500-S-2A-D-4.5V-000-000
Description
INDUSTRIAL PRESSURE SENSOR, 1500
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 1500PSI (10342.14kPa) Sealed Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder, Threaded
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.25%
Series
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation, Medical Ventilation
Termination Style
Deutsch, 3 Pin
Pressure Type
Sealed Gauge
Maximum Pressure
15000PSI (103421.36kPa)
Operating Pressure
1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C