P51-50-A-B-I36-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
734-1046-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-50-A-B-I36-4.5V-000-000
Description
SENSOR 50PSIA 1/8NPT 4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 50PSI (344.74kPa) Absolute Male - 1/8" (3.18mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±1%
Series
Voltage - Supply
5V
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Pressure Type
Absolute
Termination Style
Cable 3'
Operating Pressure
50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C