P51-10-G-UB-I36-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-1180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-10-G-UB-I36-20MA-000-000
Description
SENSOR 10 PSIG20MA 1/8 - 27 NPT
Detailed Description
Pressure Sensor 10PSI (68.95kPa) Vented Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±2%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination Style
Cable 3'
Operating Pressure
10PSI (68.95kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C