P51-03-G-UB-I36-20MA-000-000
DigiKey Part Number
734-1178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-03-G-UB-I36-20MA-000-000
Description
SENSOR 3 PSIG 20MA 1/8 - 27 NPT
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 3PSI (20.68kPa) Vented Gauge Male - 1/8" (3.18mm) NPT 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±2%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Packaging
Bulk
Port Size
Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Vented Gauge
Termination Style
Cable 3'
Operating Pressure
3PSI (20.68kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C