C09131H1051025U
DigiKey Part Number
889-C09131H1051025U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C09131H1051025U
Description
MALE CABLE CONNECTOR, QUICKLOCK,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Silver
Mfr
Color
Black
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Box
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell, Coupling Nut
Connector Type
Shielding
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
7A
Shell Size - Insert
M16-5
Voltage Rating
32V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.335" ~ 0.413" (8.50mm ~ 10.50mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C