AT15-18PA-BM04GY
DigiKey Part Number
889-AT15-18PA-BM04GY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT15-18PA-BM04GY
Description
18 POSITION, STRAIGHT FLANGE MOU
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.185" (4.70mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT15-18PA-BM04GY Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.122" (3.10mm)
Series
Insulation Height
1.272" (32.30mm)
Packaging
Box
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Thermoplastic
Pitch - Mating
Features
Board Guide, Sealed
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
3
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Gray
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
13A
Style
Voltage Rating
250V