M85049/1811W02
DigiKey Part Number
APM85049/1811W02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M85049/1811W02
Description
CONN BACKSHLL W/CLMP SZ11 B OLIV
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Olive Drab Connector Backshell, Cable Clamp 11, B
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Amphenol PCD
Material
Aluminum Alloy
Series
Plating
Cadmium
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Color
Olive Drab
Type
Backshell, Cable Clamp
Features
Clamp Screws
Cable Opening
0.125" ~ 0.250" (3.18mm ~ 6.35mm)
Ingress Protection
Environment Resistant
Diameter - Outside
0.850" (21.59mm)