PT06SE-20-16S(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE20-16S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-20-16S(SR)
Description
CONN PLUG FMALE 16POS GOLD CRIMP
Detailed Description
16 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Number of Positions
16
Current Rating (Amps)
13A
Shell Size - Insert
20-16
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C