PT06SE-14-19P(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE-14-19P(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-14-19P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 19POS GOLD CRIMP
Detailed Description
19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Shell Material
Aluminum
Mfr
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bulk
Active
Ingress Protection
Environment Sealed
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
19
Shielding
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-19
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C