PT06E-22-21S(SR)
DigiKey Part Number
339-PT06E-22-21S(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06E-22-21S(SR)
Description
MIL-26482 MS/PT/CMB PLUG
Detailed Description
21 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup
Category
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Packaging
Bag
Ingress Protection
Environment Resistant
Features
Backshell, Coupling Nut, Strain Relief
Number of Positions
21
Current Rating (Amps)
13A
Qualification
MIL-DTL-26482 Series I
Voltage Rating
1kVAC
Shell Size - Insert
22-21
Cable Opening
0.750" (19.05mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C