PT06A-12-10P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol Industrial Operations
In Stock: 21
Datasheet
New at DigiKey
Image for PT06A-12-10P is not available
PT06A-12-10P
DigiKey Part Number
339-PT06A-12-10P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06A-12-10P
Description
PLUG
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Finish
Olive Drab Cadmium
Packaging
Bulk
Ingress Protection
Environment Resistant
Features
Backshell, Coupling Nut
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
12-10
Voltage Rating
600VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C