ELPA2A16
DigiKey Part Number
965-ELPA2A16-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELPA2A16
Description
5.7MM EPOWER-LITE 2WAY PLUG, FOR
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Rectangular Plug Connector Crimp 6 AWG
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Amphenol Industrial Operations
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Lock
Packaging
Bag
Cable Termination
Crimp
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
6 AWG
Contact Type
Female Socket
Features
Shielded, Waterproof (Mated, IP67)
Number of Positions
2
Color
Orange
Pitch
0.630" (16.00mm)