SFW18R-1STE1HLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
GCT
In Stock: 3 893
Datasheet
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
SFW18R-1STE1HLF
DigiKey Part Number
SFW18R-1STE1HLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW18R-1STE1HLF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 18POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SFW18R-1STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)