SFW18R-1STAE5LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 3 195
Datasheet
18 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
SFW18R-1STAE5LF
DigiKey Part Number
SFW18R-1STAE5LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW18R-1STAE5LF
Description
CONN FPC BOTTOM 18POS 1MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SFW18R-1STAE5LF Models
Category
Height Above Board
0.106" (2.70mm)
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Locking Feature
Slide Lock
Series
Cable End Type
Tapered
Part Status
Obsolete
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator Material
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Number of Positions
18
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Brown
Termination
Solder
Actuator Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.33mm