SFW15S-2STE1LF
DigiKey Part Number
609-1148-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1148-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1148-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW15S-2STE1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 15POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
SFW15S-2STE1LF Models
Category
Locking Feature
Slide Lock
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Flat Flex Type
FFC, FPC
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
15
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.209" (5.30mm)