SFV30R-1STE1HLF
SFV30R-1STE1HLF
SFV30R-1STE1HLF
DigiKey Part Number
609-4326-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-4326-1-ND - Cut Tape (CT)
609-4326-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV30R-1STE1HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV30R-1STE1HLF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)