SFV24R-1STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-SFV24R-1STBE1HLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFV24R-1STBE1HLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFV24R-1STBE1HLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV24R-1STBE1HLF
Description
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV24R-1STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.071" (1.80mm)