SFV18R-1STE1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 767
Datasheet
Image for SFV18R-1STE1 is not available
SFV18R-1STE1
DigiKey Part Number
SFV18R-1STE1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV18R-1STE1
Description
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
18 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
SFV18R-1STE1 Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Tin Alloy
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
18
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)