Image for SFV17R-2STE1 is not available
SFV17R-2STE1
DigiKey Part Number
SFV17R-2STE1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV17R-2STE1
Description
CONN FFC FPC TOP 17POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
17 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV17R-2STE1 Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Contact Finish
Tin Alloy
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
17
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.071" (1.80mm)