SFV12R-3STBE1HLF
SFV12R-3STBE1HLF
DigiKey Part Number
609-5196-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-5196-1-ND - Cut Tape (CT)
609-5196-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFV12R-3STBE1HLF
Description
CONN FPC BOTTOM 12POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
SFV12R-3STBE1HLF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Beige
Height Above Board
0.071" (1.80mm)