MDT420M02003
DigiKey Part Number
609-MDT420M02003TR-ND - Tape & Reel (TR)
609-MDT420M02003CT-ND - Cut Tape (CT)
609-MDT420M02003DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDT420M02003
Description
M.2 R/A M KEY 4.20H
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
67 Position Female Connector M.2 (NGFF) Mini Card Gold 0.020" (0.50mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDT420M02003 Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Features
Board Guide, Keyed M
Series
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Termination
Solder
Part Status
Active
Contact Material
Copper Alloy
Card Type
M.2 (NGFF) Mini Card
Contact Finish
Gold
Gender
Female
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Number of Positions/Bay/Row
29; 5R1, 29; 4R2
Color
Black
Number of Positions
67
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch
0.020" (0.50mm)